Beşiktaş’ın efsane golcülerinden, Fanatik Gazetesi yazarı Feyyaz Uçar’ın yazısı.

Süper Kupa
mağlubiyet
i Beşiktaş
’ta transfer alarmına sebep oldu. Tok alıcı Beşiktaşımız uzun süredir yaptığı pazarlıkları neticelendiriyor. İlk kazanım Kenneth Omerua. Bu oyuncunun Kasımpaşa’daki performansı Beşiktaş için yeterli. Ancak diğer stoperlerle aynı özelliklere sahip olması düşündürücü.
Rhodolfo
ve
Marcelo
’dan çok daha süratli olmayan Omerua’nın daha agresif olması dışında pek farklılığı yok. Bir stoper transferi daha gerekebilir.
Gökhan Gönül
’ün gelmesiyle
Andreas Beck
’e iyi bir alternatif yaratan Beşiktaş’ta sol bekteki durum da geçen sezondan iyi gözükmekte.

Sol kanatta sorun yok

Tosic geçen sezondan farklı görünümüyle geç de olsa adapte olmuş gibi. Çabuk olmayan ama fuleli koşusuyla mesafe kat edebilen
Tosic
,
Gençlerbirliği
’ndeki performansını yakalayacakmış gibi gözüküyor.
Adriano
’nun herşeyi çabuk. Top alış verişi, kademeye girişi, müdahaleleri. Hepsi çabuk. Sanki zamanla yarışıyor. Defansif olarak rağbet gören bu özelliği Adriano’yu, Tosic’le olan rekabetinde öne çıkarabilir. Fiziki olarak daha güçlenmesi şartı ile tabii.

Kendini bilen göstermeli

Beşiktaş 4-2-3-1 oynarsa ön liberoların Atiba ve Tolgay olması kuvvetli ihtimal. Sosa’nın İtalya’ya gitmesi, sistem değişikliğine neden olacak. Sosa’nın olmadığı bir Beşiktaş’ta değil alternatifi, taklidi bile yok. Bu pozisyona en yakın isim Oğuzhan, o bölgeyi biraz sevmiyor. Önünde tek adamla değil de çok adamla oynadığında bir pas dehası. Pas alternatifi çokluğu Oğuzhan’ın pas yüzdesini tavan yaptırıyor. Dolayısıyla forvet arkasında oynadığında bile bu evladımızın geriye gelerek top almaya çalışması, oyun kuruculuğa soyunması anlaşılabilir. Tolgay da forvet arkası için uygun özelliklere sahip değil. Sosa’nın yokluğunda bile bu göreve hiç niyetlenmedi. Çok da haklı. Kendini bilen bir oyuncu tavrı göstermesi, Beşiktaş için çok daha hayırlı.

Yedek tutması üzücü

Kanatlarda ise Aras’ın gelişi, Gökhan’ın yerini dolduramayacak gibi gözüküyor.
Quaresma, Olcay, Kerim, Aras
’a rağmen Beşiktaş’ta kanat oyuncusu transferi söz konusu ise demek ki, Gökhan’ın da Quaresma gibi pişman olup geri dönmesini bekleyeceğiz. Kiralık gitmesi bu olasılığı güçlendiriyor. Mesele, Gökhan gelene kadar nasıl çözüm bulunacağı. Çok kulvarda mücadele edileceği düşünüldüğünde bu bölgeye de iyi bir transfer şart.
Mario Gomez
’in başka takımlarla gönül eğlendirirken bizi yedekte tutması üzücü. Beşiktaş bu tavrı hak etmiyor. Kaldı ki onu tekrar Alman Milli Takımı’na yollayabilmek her takımın ve her hocanın harcı değil. Son vuruşlardaki becerisi ve gol istatistiği Gomez’i kaybedilmesi zor bir oyuncu durumuna koymakta. Ama takım oyununda daha verimli bir forvet bulunabilir. Yani duvar olabilen, boş koşularla ve asistlerle arkadaşlarına pozisyon yaratabilen bir forvet karakteri de Gomez’i bize unutturabilir.

Vuruş ustası gerek

Gelecek olan oyuncudan Gomez kadar gol atmasını beklemek haksızlık. Boş yere oyuncuyu strese sokarız. Beşiktaş rakip kalede olduğunda, orada olmakla yetinmeyip aynı zamanda takımını da oraya götürebilen bir oyun anlayışı atak çeşitliliğinde bir çığır açabilir. Gündeme gelen yıldız isimler bu iş için biçilmiş kaftan olabilir. İllaki gol vuruşu ustası aranıyorsa başka bir alternatif kaçınılmaz. Yine de ihtiyaç vuruş ustasından yana gözüküyor. Özellikle
Şampiyonlar Ligi
’nde çok pozisyon bulmak zor. Bulduğunu atacaksın. Başarılar Beşiktaş…

Feyyaz UÇAR / Fanatik

Yorumlar

Paylaş